Temat: pytanie o działalność
Dla mnie akurat nie jest aż tak dużym problemem księgowanie i przestrzeganie Rozporządzenia, wiec je stosuję. Wiem też, że urzędy skarbowe czasami przymykają oczy na sprawozdania ochotniczych straży pożarnych.
W internecie, na stronie lublińskiego oddziału zosp zamieszczona jest prezentacja oraz materiały ze szkolenia dla skarbników. Podaję link: http://www.zosprp.lublin.pl/zosprp.php?show=druki

Z prezentacji tej jednoznacznie wynika, iż osp zobowiązane są do przestrzegania zapisów Rozporządzenia MF. W prezentacji znaleźć możemy przykłady zapisów księgowych, kont księgowych, sprawozdań księgowych osp oraz zapisy:
- Podstawa ksiąg rachunkowych stowarzyszenia: dokument - Przyjęte zasady (polityka) rachunkowości opracowany wg przepisów Ustawy o rachunkowości
- Dla jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej – dokument uwzględnia szczególne zasady rachunkowości określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów.
dalej czytamy ... Jednostki OSP są zobowiązane do sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego wg wzoru wskazanego w rozporządzeniu MF. Sprawozdanie obejmuje:
- Bilans
- Rachunek zysków i strat
- Informację dodatkową.

Zatem nie wiem, czy to kolejna wydumana nadinterpretacja urzędnicza. Gorąco polecam lekturę, aha i nie kojarzcie mnie z Lublinem, jestem z kujawsko-pomorskiego.

Ale Fredku, jeśli skarbówka do tej pory nie oczekiwała niczego więcej, to raczej nie powinieneś się wychylać, bo takie księgowanie bez oprogramowania komputerowego to niezła zabawa.
Źródło: zosprp.pl/forum/viewtopic.php?t=2021


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  druk bilansu dla stowarzyszeń darmowe
sunsetting